Tuning silnika

Gdy czujemy, że naszemu pojazdowi rozpoczyna brakować siły, rozpoczynamy się denerwować, w jaki sposób potrafilibyśmy zwiększyć w nim liczbę koni mechanicznych. Najlepszym wyjściem jest przeważnie tuning silnika. Jakie akcesoria do tuningu i części do tuningu silnika moglibyśmy podmienić, aby napawać się zwiększoną jego mocą? Przede wszystkim musimy ułatwić silnikowi pracę oraz wykreślić straty mocy.

Ażeby to zrobić silnik musi posiadać dogodniejszy przepływ świeżego powietrza przez filtr. Najtańszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wykorzystanie filtra sportowego, tzw. filtra stożkowego. Kolejnym krokiem jest zmiana odlewanych tłoków i korbowodów na kute. Kute elementy silnika są odporniejsze na wysokie temperatury, wytrzymalsze a także mają ogromną odporność na zmęczenie materiału. Ich wymiana dostarcza duży przyrost mocy. Następną kwestią jest turbina. Gdy jej nie ma, musimy ja dodać. Kiedy już jest, należy ją wymienić na większą.

Turbina w znaczący sposób jest w stanie podnieść moc silnika, od czasu do czasu nawet dwukrotnie. Jeśli wstawimy albo wymienimy turbinę na lepszą, niezbędny jest także intercooler. Jego rolą jest schłodzenie powietrza. Niezwykle fundamentalne jest również, by pamiętać, iż kiedy już udało nam się podnieść moc silnika, powinniśmy zadbać o jego lepsze chłodzenie, żeby utrzyma silnik w określonym zakresie temperatur. Przeto konieczne jest zamontowanie wydajniejszej chłodnicy albo lepszych wiatraków, by napęd mógł pracować w wygodnych temperaturach.

Jeśli pomimo wszystko dalej nam mało i marzy nam się jeszcze potężniejsza moc silnika, wtedy zostaje nam już tylko jedno rozwikłanie, a więc umieszczenie podtlenku azotu. Użycie podtlenku azotu jest jednakże okupione szybszym zużyciem silnika, przeto używa się go wtedy, kiedy jest to porządnie konieczne.Powiązane słowa: